Štvrtok 25. 4. 2024

• Dňa 18. apríla 2024 sa konala pravidelná zbierka Ligy proti rakovine – Žltý narcis. Naše dobrovoľníčky Patrícia Uríčková, Linda Lacková a Nikola Kadlicová z IX. ročníka vyzbierali sumu 635€.

Všetkým darcom ďakujeme.

• Oznamujeme Vám, že dnes 18. 04. 2024 sa neuskutoční hokejbalový krúžok. Za porozumenie ďakujeme

• Milí rodičia a priatelia našej školy,

Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov aj vďaka známej zbierke Deň narcisov, ktorá sa bude konať i prostredníctvom dobrovoľníkov z našej školy už tento štvrtok - 18. apríla v čase od 7,30 – 9,30 hod. v areáli školy a od 10,00 – 11,00 hod. v centre obce na parkovisku pred potravinami.

V tento deň, pripnutím kvietku narcisu, môžeme vyjadriť spolupatričnosť onkologickým pacientom a dobrovoľne ich finančne podporiť.

• Keramika v sebe skrýva všetky 4 živly. Sama je zemou, ktorej voda dodáva jemnosť a tvárnosť, vzduch zase čerstvo vymodelovanému výrobku pomáha vyschnúť, aby v ohni dokončil svoju cestu a stal sa hotovým dielom.

Dotyk so zemou, hlinou obľubujú najmä deti. Akoby cítili, čo je pre nich dobré, čo buduje ich zmysly. Túto jedinečnú aktivitu im opäť sprostredkovala nevidiaca keramikárka Sonička Zelisková, ktorá 10. 4. a 12. 4. prišla medzi naše deti.

Spolu s deťmi vytvárali darček pre mamičky, nakoľko sa blíži Deň matiek. Okrem tvorivej práce sa deti dozvedeli, aký je rozdiel medzi ílom a pôdou, koľko sa musí keramické dielko vysušovať, pri akej teplote ho treba vypáliť a čo je to glazúra. Obdivovali prácu na hrnčiarskom kruhu, tretiaci dokonca nakukli do tajov telefonovania a písania sms-ky na mobile pre nevidiacich.

• Už od roku 1967 sa 21. marca pripomína Medzinárodný deň odstránenia všetkých foriem rasovej diskriminácie. Týždeň, v ktorom sa tento deň nachádza, je Európskym týždňom boja proti rasizmu. Počas neho sme aj my na našej škole zrealizovali aktivity, ktoré boli zamerané na boj proti všetkým formám rasizmu, znižovanie predsudkov voči "inakosti" a výchovu k tolerancii.

Keďže tento rok si v rovnakom týždni pripomíname aj Deň zápasu za ľudské práva, dané témy sme prepojili.

Žiaci prejavili svoje zručnosti a zhotovili návrhy tričiek priateľstva, ktoré boli naozaj originálne. Jeden deň sme zorganizovali Deň pásikavých tričiek, kedy sme chceli poukázať na to, že hoci sme každý iný, predsa je každý z nás rovný.

• Čitateľský oriešok 10

Aj tento rok sa žiaci 2., 3. a 4. ročníka prihlásili do súťaže ČITATEĽSKÝ ORIEŠOK, ktorú organizuje vydavateľstvo Raabe.

Úlohou žiakov bolo prelúskať sa dvomi veselými príbehmi, nájsť v nich odpovede na jednoduché aj zložitejšie otázky. Potom sa žiaci zahrali na umelcov – vymýšľali postavičkám z 2 príbehov jedno spoločné dobrodružstvo a nakreslili ho na jeden výkres.

V úlohách si žiaci precvičili čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov a logické myslenie. Súťaž tiež rozvíjala predstavivosť a obrazotvornosť.

• Ako býva pekným zvykom, aj v tomto školskom roku prijali naše pozvanie predškoláci a prišli pozrieť svojich väčších kamarátov v prvom ročníku. Návšteva sa konala 21. 3. 2024.

Budúcim prvákom sme pripravili krátky program a potom sme im ukázali, čo všetko zaujímavé ich v 1. ročníku čaká. Prváci im ukázali ako sa učia čítať, písať, počítať, ukázali im aj šlabikáre, matematiky a na tabuli predškoláci plnili s nami prvé školácke úlohy.

Veríme, že aj vďaka tomuto stretnutiu, pôjdu deti k zápisu do prvej triedy s ľahkosťou a radosťou.

• MAREC – MESIAC KNIHY bol na 1. stupni naplnený rôznymi aktivitami zameranými na čítanie a prácu s knihami.

Na začiatku mesiaca žiaci s pani učiteľkami čítali vybranú knihu a následne po prečítaní vytvárali plagátik o prečítanej knihe. V príbehoch sme navštívili Danku a Janku, Deduška Večerníčka a dokonca sme zavítali aj na Prázdniny k strýcovi Rafaelovi.

Ďalšou vydarenou aktivitou bola Rozprávková noc v obecnej knižnici. Vyvrcholením a zároveň „čerešničkou“ na torte bolo ČÍTANIE S PÁNOM MRKVIČKOM.

• K významným zvykom jarného obdobia patrilo vynášanie slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat (Morena). Bola symbolom zimy a smrti. Jej spálením a utopením mala skončiť jej vláda zimy a nastúpiť mala jar.

Naši žiaci 1. stupňa spolu s p. učiteľkami si dňa 20.3.2024 pripomenuli tento staroslovanský zvyk. So spevom sme sa s Morenou rozlúčili a nakoniec ju zapálili a hodili do vody. Z mosta sme pozorovali ako ju unáša prúd rieky a celú akciu sme ukončili prechádzkou v okolí školy, pri ktorej sme si vychutnávali jarné lúče slnka.