• Školský parlament pri Základnej škole v Ladcoch

•    je združenie žiakov 5. - 9. ročníka, ktorého hlavnou úlohou je spolupracovať s koordinátorom na aktívnom živote školy. Žiaci, ktorí sa stanú členmi ŠP, si na prvom slávnostnom zasadnutí preberú certifikáty o členstve a oboznámia sa so Stanovami ŠP a Štatútom ŠP. Sú to základné dokumenty, ktoré určujú a vymedzujú pôsobnosť členov a zároveň  stanovujú ich práva a povinnosti.

Členovia školského parlamentu sú triedami volení vždy na obdobie jedného školského roka.  Podieľajú sa na príprave aktivít, informujú spolužiakov o dianí a rozhodnutiach ŠP a zúčastňujú sa hlasovania pri rôznych príležitostiach.  Zasadnutia ŠP sa konajú spravidla raz mesačne. Členovia na nich hodnotia predchádzajúce obdobia, počas ktorých pripravili školské i mimoškolské aktivity. Zároveň plánujú a organizujú ďalšie podujatia, ktoré môžu mať celoškolský charakter alebo sú určené pre žiakov II. stupňa.

Medzi veľmi obľúbené a vydarené aktivity patrí už tradičná noc strávená v škole, ktorá je vždy inak tematicky zameraná.  Tradičnou sa stala i prvácka pasovačka, ktorú školský parlament pripravuje pre  prvákov. Najstarší žiaci na nej každý rok  vítajú a  pasujú za oficiálnych žiakov našich prváčikov. Súčasťou nočných aktivít sú najrôznejšie súťaže, zábavné kvízy, spoločné pozeranie filmov, ale i diskotéka či púšťanie lampiónov šťastia. Športový týždeň zdravia a ostatné športové aktivity sa takisto tešia veľkému záujmu a deti ich navštevujú v "hojnom počte".  Obľúbené sú i netradičné aktivity ako napríklad kuchárske disciplíny alebo kvíz o ľudských právach a mnoho ďalších, ktoré členovia pripravujú spoločne s ďalšími pedagógmi.