Zajtra 31. 05. 2024 nebude výtvarný krúžok.
ZUŠ -výtvarný krúžok
Účelové cvičenie 2
- 120
Dňa 10. 05. 2024 sa druhostupniari rozdelili do dvoch skupín. Mladší žiaci sa vybrali spolu s vyučujúcimi na Salaš u Maca a Cuca v Horných Ladcoch. Starší žiaci bez problémov zvládli prechádzku do susednej dediny. Cesta ubehla veľmi rýchlo. Spoločne so svojimi triednymi pani učiteľkami i pánom učiteľom dorazili k ohnisku nachádzajúcom sa pri asfaltovej pumptrackovej dráhe i na futbalové ihrisko v Hloži, kde sa deti vyšantili. Žiaci mali priestor na rôzne športové hry a aktívny odpočinok. Chlapci si zahrali futbal, stolný tenis, vyskúšali si výdrž v zhybe, dievčatá si zasúťažili vo vybíjanej i v bedmintone. Spálené kalórie doplnili opečenou slaninkou či špekáčikmi. Celý čas sme si užívali slniečko, jeho lúče nám dodávali dobrú náladu. Obidva dni sme si veľmi užili. Všetky fotografie sú k nahliadnutiu na našej školskej stránke.
Mgr. Dominika Mikušková
Účelové cvičenie 1
- 37
Dňa 09. 05. 2024 žiaci II. stupňa absolvovali teoretickú i praktickú časť účelového cvičenia - Ochrany človeka a prírody pod vedením pedagógov. Účelové cvičenia boli zamerané na základné informácie a plnenie úloh. Venovali sme sa predovšetkým nasledujúcim témam:
• zdravotná príprava – základná prvá pomoc, ošetrovanie úrazov;
• dopravné značky;
• topografické značky a orientácia v teréne;
• liečivé rastliny a huby;
• zdravá strava;
• pamiatky (hrady a zámky) na Slovensku.
Členovia školského parlamentu, zástupcovia jednotlivých ročníkov, si vopred vylosovali lístok s jednou zo šiestich tém, na ktorú spolu so svojimi spolužiakmi pripravili zaujímavé aktivity a súťaže. Praktickú časť sme realizovali za krásneho počasia v areáli školy. Priestor ZŠ Ladce bol rozdelený do šiestich stanovíšť, ktoré boli zamerané na schopnosti žiakov vedieť správne vyhodnotiť a riešiť mimoriadne situácie, na zopakovanie a upevnenie vedomostí z poskytovania prvej pomoci pri poraneniach, fraktúrach a iných príčinách náhlej poruchy zdravia, na rozšírenie vedomostí žiakov vo vzťahu k ochrane prírody, k liečivým rastlinkám i jedlým a nejedlým hubám a v neposlednom rade na spoznávanie známych, ale aj menej známych pamiatok. Taktiež si žiaci zopakovali základné vedomosti, zručnosti a návyky z orientácie v teréne a schopnosť správne ich používať. Okrem toho spoznávali nové dopravné značky a situácie. Na každom stanovišti bolo treba absolvovať bodované aktivity, na základe ktorých sa na prvom mieste umiestnili žiaci 8. ročníka, na druhom mieste žiaci 9. ročníka a na treťom mieste skončili žiaci 6. ročníka. Absolvovaním OČAPu žiaci získali nevyhnutné vedomosti, zručnosti, poznatky a návyky potrebné na prežitie pri vzniku mimoriadnej udalosti a v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie.
Mgr. Dominika Mikušková
Biologická olympiáda
Dňa 25.4.2024 sa v Dubnici nad Váhom uskutočnilo okresné kolo BIO olympiády kat. D. Našu školu reprezentovali Lýdia Stopková a Tomáš Kubiš obaja 6.roč. Lydka sa umiestnila na 6. a Tomáš 14. mieste, zároveň sa stali úspešnými riešiteľmi. Obom žiakom gratulujeme a ďakujeme za svedomitú prípravu a reprezentáciu školy.
Deň Zeme
- 3
Dňa 25. apríla 2024, pri príležitosti Dňa Zeme, sa žiakom našej školy prihovorili Tomáš Šmátrala a Michaela Kršáková (členovia organizácie Prales deťom).
Česko-slovenská nezisková organizácia Projekt Green Life má svoje hlavné pôsobisko na Sumatre, počas prednášky sme však „navštívili“ ostrov Kostarika, kde sa dobrovoľníci zameriavajú na ochranu dažďových pralesov a ohrozených druhov zvierat. Spoločnosť Green Life skupuje časti dažďového pralesa s cieľom vytvoriť ochranné pásmo, upozorňuje na nelegálne ťažby dreva a nerastných surovín, poukazuje na úspechy v oblasti pytliactva a rozširovanie monitorovaných oblastí fotopascami, na niekoľko z nich prispeli i naše deti. Všetko financujú z aktivít okolo svojho projektu, z príspevkov a sponzorských darov.
Túto životnú etapu Tomáš vníma ako „...život meniacu skúsenosť, pretože až tam si človek uvedomí, ako málo naozaj potrebuje k životu a pripomenie si skutočné hodnoty, akými sú zachovanie pôvodnej prírody a divokých zvierat. " Večerné zaspávanie pri hmyzích symfóniách a ranné prebúdzanie sa za zvukov pralesného vtáctva a opíc, pitná voda v riekach, žiadna zbytočná elektronika, nádherné fotografie divoko žijúcich a súčasne ohrozených druhov zvierat – napr. gepard škvrnitý, veselé momentky zo života leňochoda či nádherné scenérie divokej prírody, to všetko bolo súčasťou prednášky.
V každej triede sa azda nájdu osvietené hlavičky, ktoré vnímajú význam týchto informácií.
Pracovať treba už s deťmi, lebo u dospelých je často neskoro. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.„ 25.apríla, pri príležitosti Dňa Zeme, sa žiaci 1. a 2. stupňa zúčastnili prednášky o ochrane ekosystému našej planéty. Už niekoľkokrát na našej škole prednášali títo mladí nadšenci z organizácie Prales deťom.sk. Tentokrát žiakom rozprávali o dobrovoľníctve na ostrove Kostarika. Tomáš a Miška odprezentovali zábery ohrozených živočíchov, o ktorých sme si mysleli, že v danej lokalite už vyhynuli a mnoho iného. Ochranu prírody považujem za veľmi dôležitú, a preto poďakovanie patrí členom/dobrovoľníkom z projektu Green Life za šírenie tejto myšlienky aj mladšej generácii.“
(Martin Chovanec, 9. ročník)
Knižná burza
- 12
Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí si svoje dni nevedia predstaviť bez dobrej knihy, čiže tzv. knihomoľov, určite ste si 9.apríla prišli na svoje. 2. ročník JARNEJ BURZY KNÍH sa niesol v duchu myšlienok „Dajme knihám druhú šancu“ alebo „Aj použité knihy môžu opäť rozdávať radosť“. Do knižnej burzy sa zapojilo celkovo 19 predávajúcich. Počet prinesených kníh určených na predaj: 175, počet predaných kníh: 85. Celková hodnota predaných kníh: 249,95-eur. Zisk jednotlivcov sa pohyboval v rozsahu 3,50,- až 33,- eur.
Poďakovanie patrí mojim dvom pomocníkom, Paťke Uríčkovej a Maťkovi Chovancovi, žiakom 9. ročníka, ktorí zvládli predaj i tento rok, i všetkým, ktorí sa do predaja zapojili. Tak zasa o rok „dočítania“.
Všetkým zúčastneným ďakujem za spoluprácu.
Mgr. Jana Štrbíková
Geológia inak
- 5
Dňa 26.4. našu školu navštívil pán Ing. Ľubomír Ježo, ktorý žiakom predstavil horu Butkov, spracovanie vápenca a následnú výrobu cementu. Žiakov veľmi zaujali fosílie (trilobit, amonit, belemnit … ), z ktorých p. Ježo tvorí umelecké diela. Vek fosílií, ktoré používa pri tvorbe, je niekoľko desiatok miliónov rokov. Na Slovensku sa vyskytujú veľmi málo, oveľa viac sa vyskytujú v Maroku alebo Južnej Amerike.Chceme sa p. Ježovi poďakovať za veľmi zaujímavé rozprávanie, dar pre našu školu a možmosť, dotknúť sa svojimi rukami milióny rokov starej histórie našej Zeme.