Základná škola, Vážska 399, 018 63 Ladce
Hodnotenie prospechu a správania žiakov v čase mimoriadnej situácie
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR mimoriadne prerušil školské vyučovanie v školách od 30. marca 2020 do odvolania.
Týmto opatrením nie je vylúčená možnosť zabezpečenia vzdelávania, resp. samoštúdia detí a žiakov inou ako prezenčnou formou. Toto obdobie nie je obdobím školských prázdnin, ide o osobitný režim preventívnych opatrení na predchádzanie šírenia ochorenia COVID-19. Riaditelia zabezpečia podľa podmienok a možností samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy.
Počas prerušenia vyučovania, teda od 30.03.2020, sa priebežné hodnotenie nerealizuje formou klasifikácie.
Základné princípy hodnotenia žiakov v čase prerušeného vyučovania v školách:
●zabezpečiť spravodlivosť pri hodnotení každého žiaka rešpektovaním individuálnych podmienok na domácu prípravu a dištančné vzdelávanie,
● sústrediť pozornosť na poskytovanie slovnej spätnej väzby,
● akceptovať jedinečnosť podmienok žiakov na vzdelávanie.
1. Priebežné hodnotenie má mať charakter konštruktívnej spätnej väzby poskytovanej žiakom počas učenia sa. Má mať motivačný charakter, pomenovať žiakom chyby, ktoré robia a navrhnúť postup pri ich odstraňovaní. Priebežné hodnotenie má mať značne individualizovaný charakter, zohľadňovať vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliadať na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť.
2. Pri priebežnom aj záverečnom hodnotení sa prihliada predovšetkým na osobitosti, možnosti a individuálne podmienky na domácu prípravu počas prerušeného vyučovania v školách.
Pedagogická rada, ktorá sa konala dňa 17.04.2020, si odsúhlasila počas trvania mimoriadnej situácie elektronickou formou (per rollam) nasledovné záverečné hodnotenie prospechu a správania za II. polrok škol. roka 2019/20:
1. V prvom až deviatom ročníku sa v čase mimoriadnej situácie záverečné hodnotenie
niektorých predmetov realizuje formou klasifikácie a v niektorých predmetoch formou
slovného hodnotenia.
2. Prospech žiaka v určených vyučovacích predmetoch sa bude klasifikovať týmito stupňami:
1 – výborný,
2 – chválitebný,
3 – dobrý,
4 – dostatočný.
• predmety hodnotené známkou:
- slovenský jazyk a sloh
- anglický jazyk
- nemecký jazyk
- matematika
- fyzika
- chémia
- biológia
- prvouka
- prírodoveda
- dejepis
- geografia
- vlastiveda
- občianska náuka
Pozn.: do úvahy sa budú brať známky získané do 30.03.2020 a zároveň vyučujúci bude
prihliadať na prácu žiaka počas tohto mimoriadneho obdobia.
3. Žiakovi, ktorý je v niektorom vyučovacom predmete (napr. výchovy) neklasifikovaný
(nehodnotený), sa na vysvedčení a v katalógovom liste uvádza namiesto klasifikačného stupňa
alebo slovného hodnotenia slovo:
a) absolvoval, ak sa žiak aktívne zúčastňoval na vyučovacom procese daného predmetu alebo ak bol žiak prítomný na vyučovacej hodine, aj keď zo závažných objektívnych dôvodov nepracoval,
b) neabsolvoval, ak žiak zo závažných dôvodov nemohol vykonávať požadované intelektuálne a motorické činnosti, a preto sa na vyučovacom predmete ospravedlnene nezúčastňoval.
(Metodické pokyny č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy)
• predmety, ktoré budú hodnotené pojmom: absolvoval/-a alebo neabsolvoval/-a:
- výtvarná výchova
- telesná a športová výchova
- hudobná výchova
- pracovné vyučovanie
- technika
- informatika
- náboženská výchova/etická výchova.
Získavanie podkladov na hodnotenie:
1. Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov získava učiteľ v čase prerušeného vyučovania v školách najmä z portfólií žiackych prác a rozhovormi so žiakmi, príp.konzultáciou s rodičmi. Podkladmi môžu byť projekty, riešenia komplexných úloh, samostatné praktické práce spracované žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.
2. Počas prerušeného vyučovania hodnotenie žiakov nebude prebiehať na základe testov písomných skúšok.
3. V čase mimoriadnej situácie sa ruší povinnosť realizovať predpísané kontrolné písomné práce, vyplývajúce z výkonového štandardu štátneho vzdelávacieho programu.
4. Po obnovení vyučovania v školách sa písomné a ústne skúšanie nerealizuje najmenej tri týždne od nástupu žiakov do školy.
Ukončenie stupňa vzdelania (deviataci):
1. V čase mimoriadnej situácie všetci žiaci po absolvovaní posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre druhý stupeň základnej školy získajú nižšie stredné vzdelanie aj s doložkou: „Žiak získal nižšie stredné vzdelanie.“ V prípade, že by žiakovi deviateho ročníka z objektívnych príčin hrozilo prepadnutie (napr. na polroku mal nedostatočnú z dvoch a viacerých predmetov alebo bol neklasifikovaný), bude mu určený termín na preskúšanie pred začiatkom nasledujúceho školského roka.
Postup do vyššieho ročníka:
1. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak zo žiadneho predmetu hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, t.j. nemôže opakovať ročník.
2. V čase mimoriadnej situácie je vo výnimočných prípadoch možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov 2. stupňa ZŠ, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.
3. V čase mimoriadnej situácie žiaci druhého stupňa ZŠ, ktorí v 1. polroku dostali známku nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31.8.2020.
4. Hodnotenie správania sa uskutoční na základe Metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu a na základe podkladov, ktoré získal triedny učiteľ pred vyhlásením mimoriadnej situácie.
Toto hodnotenie je vypracované na základe usmernení MŠVVaŠ SR zo dňa 6.apríla 2020.
Dodatok č. 1 k:
Hodnoteniu prospechu a správania žiakov v čase mimoriadnej situácie
Podľa usmernenia MŠVVaŠ SR zo dňa 20.04.2020 sa mení v hodnotení žiakov bod č. 1:
1. V prvom ročníku sa v čase mimoriadnej situácie priebežné aj záverečné hodnotenie
realizuje formou slovného hodnotenia.
V druhom až deviatom ročníku sa v čase mimoriadnej situácie záverečné hodnotenie
niektorých predmetov realizuje formou klasifikácie a v niektorých predmetoch formou
slovného hodnotenia.
Tento bod bol schválený pedagogickou radou na pracovnej porade, ktorá prebehla dňa 11.05.2020 online formou.