Bez divadla prídu deti nielen o úžasný umelecký zážitok, ale prichádzajú o šancu zažiť nekonečné množstvo príležitostí na vzdelávanie. Divadelné predstavenia podporujú kreativitu, kultúru, komunikáciu, trpezlivosť, morálku a predstavivosť detí.
Všetky neuróny mozgu sa aktivujú predovšetkým vtedy, ak je v rovnováhe pravá a ľavá hemisféra. Rozvoj ľavej strany sa posilňujeme u detí, keď ich vedieme k analytickému a logickému mysleniu, viac k uvažovaniu, vede, matematike. Na rozvoj pravej hemisféry je dôležitá tvorivosť, predstavivosť, umenie, hudba. Na to, aby sa dosiahol maximálny potenciál, ktorý má ľudský mozog, je však dôležité, aby obe hemisféry boli dostatočne vyvinuté. Divadlo má svoje čaro, ktoré priťahuje nielen dospelých, ale aj mladých nadšencov.
V tomto školskom roku sme stihli absolvovať hneď niekoľko divadelných predstavení.
V Mestskom divadle Trenčín sme vzhliadli 2 predstavenia. Dňa 11.10. 2024 sa žiaci 5. – 6. ročníka streli s vedcom, fotografom, iluzionistom, cestovateľom, letcom, vojakom, ale najmä neprekonateľným diplomatom, vizionárom a vyberaným spoločníkom, ktorého ženy milovali a muži obdivovali. Svojmu národu priniesol vytúženú slobodu, no jeho šťastie zostalo nenaplnené. Výpravná scénografia, historicky verné kostýmy, pôvodná hudba, množstvo skvelých hereckých výkonov – to všetko nás čakalo v príbehu jedného z najväčších Slovákov, generála M.R. Štefánika.
O 2 týždne neskôr, dňa 24.10. 2024 žiaci 7. – 9. ročníka zažili príbeh plný napätia, túžby po moci a humoru, no najmä lásky, ktorá „je silnejšia ako skala“.
Pôvodný muzikál Studňa lásky podľa najkrajšej slovenskej povesti rozpráva príbeh lásky tureckého kupca Omara a jeho milej Fatimy, ktorú na Trenčianskom hrade väznil gróf Zápoľský.
19. februára 2025 smerovali naše kroky do Slovenského národného divadla v BA, tentokrát žiaci 4. – 5. ročníka uzreli divadelné predstavenie Nebojsa v podaní Moniky Hilmerovej, Richarda Autnera, Jany Kovalčíkovej, Ivana Vojteka a ďalších. Majster detskej literatúry Ľubomír Feldek vytvoril skvelý dramatický kolotoč, v ktorom sa rozhýbali motívy viacerých známych príbehov do vtipnej a dynamickej rozprávky. Pod zasneženými končiarmi Tatier sme sa stretli s Cisárom a jeho novými šatami, za ktoré ho neminie oprávnený výsmech ľudu, no tiež s princeznou na hrášku či so zákernou a prefíkanou Strigou macochou. Nebojsa, ktorý sa vyberie do sveta zistiť, čo je to strach, napokon zahorí láskou k Maruške. Na tejto dobrodružnej ceste ho bude sprevádzať 12 mesiačikov, ktorí zďaleka nie sú takí priateľskí ako sa a prvý pohľad môže zdať.
Našu divadelnú púť sme ukončili dňa 11. marca predstavením Rysavá jalovica v podaní Divadla na Predmestí v DK Ladce. Táto humorná poviedka Martina Kukučína preniesla žiakov II. stupňa i študentov OUI Ladce na slovenský vidiek koncom 19. storočia, kde sme sa stretli s dobrosrdečným, no tvrdohlavým gazdom Adamom Krtom a jeho susedom Adamom Trnkom. Krtova cesta na jarmok po jalovicu sa však rýchlo zvrtne na sériu nečakaných a komických situácií.
Niekoľko divadelných predstavení, rôzne lokácie, odlišné herecké výkony a obsadenia, všetky určitým spôsobom formujúce a obohacujúce. Ďakujeme!
Mgr. Jana Štrbíková