SPRÁVA ZO ŠKOLY V PRÍRODE – Žiarska dolina, chata Třinec
13. 6. – 17. 6. 2022
V školskom roku 2021/2022 sme opäť zorganizovali školu v prírode a využili sme štátnu dotáciu a finančný príspevok od rodičov. V dňoch 13. – 17. 6. 2022 sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili školy v prírode v Žiarskej doline na chate Třinec.
Cieľom bolo rozšíriť a upevniť teoretické poznatky z vyučovania o praktické skúsenosti a poznatky o prírode priamym pozorovaním. Ďalej upevňovať zdravie, rozvíjať telesnú zdatnosť, upevňovať žiacky kolektív a rozvíjať kultúrno spoločenské návyky a estetické cítenie. Prostredníctvom skúsených odborníkov – biológa, zoológa, fotografa ukázať a predstaviť deťom Liptov a najmä krásnu Žiarsku dolinu.
Pobytu sa zúčastnilo 51 žiakov, dvaja chlapci pobyt ukončili skôr. Spolu so žiakmi pobyt absolvovali triedne učiteľky Mgr. Dana Baránková (3.B), Mgr. Katarína Štefancová (4.A), Mgr. Dana Sunegová (4.B), Mgr. Daniela Koňuchová (3.A) a funkciu zdravotníka vykonával MUDr. Roman Chovanec, ktorému patrí naše veľké poďakovanie. Svoje služby nám poskytol nezištne bez nároku na odmenu.
Dopravu nám poskytol pán Harňák z Dubnice nad Váhom. Deti boli ubytované v dvoch chatách v dvojlôžkových, trojlôžkových a štvorlôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením. K dispozícii sme mali krytú terasu, spoločenskú miestnosť, ohnisko, trávnaté ihrisko a ihrisko na plážový volejbal. Prvý deň po ubytovaní, vybalení vecí a úvodných aktivitách sa deti večer vyšantili na uvítacej diskotéke so zábavným programom.
Dopoludňajšie edukačné modely boli tvorené v spolupráci s profesionálmi a starostlivo prispôsobené vekovej kategórii s ohľadom na ich bezpečnosť a zdravie.
V utorok s modulom Pod povrchom sme objavovali, získavali a upevňovali vedomosti o prírode. S pánom jaskyniarom sme navštívili jediné sprístupnené staré banské miesto na Liptove Medvediu štôlňu. Vyfasovali sme čelovú lampu a klopaním na banícku klopačku sme začali našu púť baňou. Počas cesty nás sprevádzali banskí škriatkovia – permoníci, ktorých sme zdravili baníckym pozdravom Zdar Boh! Prešli sme miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata, všetko v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca. Deti si vyskúšali ťaženie za pomoci baníckeho náradia – kladivka a želiezka.
Tretí deň ráno, keď slniečko vyšlo spod Baranca, po rozcvičke a chutných raňajkách sme sa s deťmi vybrali na salaš Žiar, kde na každé dieťa čakala jazda na koníku.
Animačný program popoludní bol tvorený v spolupráci s odborníkmi z rôznych oblastí v nadväznosti na prierezové témy ako osobnostný a sociálny rozvoj, environmentálna výchova, ochrana zdravia a života či regionálna a tradičná ľudová kultúra.
V utorok a stredu popoludní sme si upevnili vzťah s prírodou so skúsenými wildwatchermi, zoológmi a lesníkmi. Zažili sme terénnu exkurziu v prírode s výkladom o lese, lúkach, liečivých rastlinách, nahliadli sme do prírodnej lekárne, vypočuli sme si zaujímavé rozprávanie o záchrane tatranského kamzíka, hlucháňa hôrneho a iných.
Vo štvrtok dopoludnia sme nadviazali na predchádzajúce poznatky a zážitky vďaka modulu Volanie divočiny, kde nám zoologička Zuzka Kaliská a jej manžel Karol Kaliský – známy filmový kameraman tatranskej fauny a flóry a účastník Projektu na záchranu tatranského kamzíka porozprávali o myšlienke ochrany divočiny. Deti si mohli pozrieť filmové ukážky z trilógie Tajomné Karpaty: Živá rieka, Nesmrteľný les, Život v oblakoch. Mali sme možnosť vidieť krásne a unikátne zábery medveďov lezúcich do najvrchnejších konárov límb, aby si ich odtrhli aj s chutnými orieškami, či rieku Belá – jednu z posledných divokých riek strednej Európy poskytujúcu útočisko množstvu živočíchov, ponad i pod svojou hladinou. Bol to jedinečný dokument o kráse skutočnej slovenskej divočiny, ktorú si musíme chrániť a nepripustiť jej ohrozenie.
V rámci štvrtkového animačného programu Rozhýb sa pod vedením profesionálnych trénerov z Kids Fun Academy naše deti rozhýbali telo v prírodnej telocvični. Rozvíjali a zdokonaľovali pohybovú gramotnosť v priebehu pohybových aktivít. Štyri deti za svoje úsilie, výdrž a schopnosť motivovať svoju skupinu boli odmenené medailami.
Animačný program v tento deň bol obohatený o poznatky horskej záchrannej služby – deti si vyskúšali zabaliť raneného do termofólie, ošetriť zlomeninu vákuovou záchranárskou dlahou, mali k dispozícii lavínový vak, či lavínovú palicu a lopatku. Zavŕšením programu bola canisterapia so psíkom Eliškou. Deti si s Eliškou vo vzájomnej interakcii, spolupráci a komunikácii vyskúšali rôzne aktivity.
A prišiel piatok – posledný deň nášho pobytu v škole prírody. Celý týždeň bol nabitý zážitkovými aktivitami v lone prekrásnej liptovskej prírody prostredníctvom, ktorých si deti zopakovali, upevnili svoje vedomosti, ale zároveň sa dozvedeli aj veľa nového.
Cieľ, ktorý sme si stanovili, sa nám podaril plniť. Pri športových aktivitách si deti otestovali svoju vytrvalosť, trpezlivosť, schopnosť vzájomnej spolupráce, dôležitosť každého člena tímu. Spokojné tváre detí a ich hlasný smiech nám bol dostatočnou odmenou za vynaloženú prácu.
V Ladcoch, 21. 6. 2022 Vypracovala: Mgr. Daniela Koňuchová
vedúca ŚvP